16 Ekim 2008 Perşembe

Oto Galeri Otomasyonu (Programı)

(Satın almak için: http://www.galera.com.tr/oto-galeri-programi-otomasyonu.html )Oto Galeri Otomasyonunu (programını) tamamlamış bulunmaktayım.
Geliştirdiğim bu programı satın almak ve diğer özelliklerini öğrenmek için Galera Yazılım'ın sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
http://www.galera.com.tr/oto-galeri-programi-otomasyonu.html

Bu blog yazım bu programım hakkında ön bilgi vermek amaçlı.

Neden böyle bir yazılım geliştirdim ?

Bu yazılımı babamın iş ortağının ricası üzerine geliştirdim. Babam 1996 yılından beri ortaklarıyla beraber oto alım-satım işiyle meşgul (www.batuklar.com)
Benzer bir yazılımı bir yazılım firmasından talep ettiler ve ciddi anlamda yüksek bir ücret teklifi aldılar yazılım için.
Aman hiç bulaşmayın dedim ben daha iyisini yapayım size hem de ücretsiz :)
Onlar için böyle bir yazılım geliştirerek çorbada bir tuzum olsun istedim.

Piyasada daha önceden oto galeriler için geliştirilmiş yazılımlar var ama bu yazılımlar, karmaşık muhasebe programlarından farklı değil. Bu yüzden program kullanmayı çoğunlukla bilmeyen ve muhasebe terimlerine yabancı olan oto galeri esnafı karmaşık programları kullanamıyor.

Bu yazılım, oto galerinin alış satışını yaptığı araçlara yönelik ödeme, masraf, vekalet bilgisi ve satış devri bilgisi gibi sürecin her aşamasını programın sunduğu basit ve anlaşılır web arayüzüyle kolayca takip edebilmesini sağlıyor ve maliye ve denetlenme korkusunu ortadan kaldırıyor. Nasıl mı? Çünkü tüm kayıtları sadece USB bellekte depolayabilme özelliğine sahip.

Programdan Örnek Bir Araç Sayfası:


Benzeri Yok: Temel özellikleri neler ?
- Basit web arayüzü ile çok kolay kullanım sağlayarak iş takibini hızlandırması ve şık ve sade tasarımı. Kullanıcının internetten haber okuyacak kadar bilgisayar kullanmayı bilmesi yeterli. Sadece 15 dakikasını ayırarak tüm detaylarını öğrenebilir ve programı kolaylıkla kullanabilir.
- USB bellekten çalışıyor ve böylelikle tüm özel verilerini kullanıcı cebinde taşıyabiliyor. Maliye ve denetlenme korkusu olmadan gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor, çünkü program tüm veritabanı kayıtlarını USB bellekte saklıyor. İster evden ister işyerinden kullanıcı gittiği heryerde programını kullanabiliyor. Yani "Tak ve Çalıştır" özelliği!
Tabi bu kullanıcının isteğine bağlı. Kullanıcı isterse kurulum sırasında "Kayıtlarımı bilgisayarımda depola" seçeneğini seçerek USB bellek bağımlılığı olmadan da programı kullanabiliyor.
- Gelişmiş araç raporlama ile
  • Herhangi bir araç modelinden kaç adet sattım ?
  • Bu araç modelini ortalama ne kadar sürede sattım ?
  • Bu modelin bana olan toplam karı ve birim karı nedir ?
  • Ve bu modeli daha çok hangi aylarda sattım ?
  • Ay satış dağılımım toplamda ne ?
bilgisini galericinin karşısına rapor olarak sunması ve böylelikle galerinin ileriye yönelik iş planına yön vermesine yardımcı olması

- Özel sözleşme ve senet modülü ile
Alış-Satış sözleşmesinin ve satılan araca ait tüm senetlerin A4 boyutundaki özel senet kağıdı ile tüm yazıcılara uyumlu bir şekilde kolayca yazdırılabilmesi (Bir A4 kğıdına 2 senet yazdırır)
- Akıllı yedekleme ile tüm veritabanının yedeğini alıp yedek dosyasını kullanıcıya mail olarak göndermesi ve böylelikle bilgi güvenliğini en üst düzeyde sağlaması.
Kullanıcının bilgisayarı bozulsa da ya da USB belleğini kaybetse de mail adresine tıklaması yeterli.
(Mail adresinden yedek dosyası indirildikten sonra, tüm kayıtları geri yüklemek kullanıcının sadece 30 saniyesini alıyor)
- Ve son olarak kullandığı web teknolojisinin desteğiyle bir programdan öte kurumsal bir çözüm paketi şeklinde kullanılabiliyor. Sadece bir bilgisayara kuruluyor (ana bilgisayar) ve yerel ağdaki diğer bilgisayarlarda kuruluma gerek kalmadan kullanılabiliyor.
(Diğer bilgisayarlar ana bilgisayara kurulan Apache Tomcat sunucusuna modem üzerinden bağlanarak hizmet alıyorlar)

Ek Modüller:
- Şirket Masraf Takip Modülü :


Oto galerinin şirket masraflarını belli masraf tipleri tanımlayarak başlıklar altında takip edebildiği ve raporlayabildiği modüldür.
- Ek Ödeme Takip Modülü :
Oto galerinin araç dışı farklı şahıs veya kurumlara alacak ve borç takibini belli iş tanımları ekleyerek takip edebildiği modüldür.

Teknik Bilgi:

- Dil: java, jsp (20.000 satırdan fazla JAVA/JSP kodu, 67 ekran görüntüsü (JSP dosyası))
- Uygulama Sunucusu: Tomcat 6.0
- Veritabanı: PostgreSQL 8.3
(27 ilişkisel veritabanı tablosu)
- Geliştirilme Ortamı: Eclipse WTP (web tool platform for J2EE)
- Kullanılan uygulama çatıları (framework): Struts 2, Hibernate 3
- Kurulum nasıl gerçekleşiyor ? :

Kurulum için bir batch file çalıştırılıyor. Bu batch file sırasıyla uygulama sunucusu olan Tomcat 6 ve PostgreSQL kurulum işlemlerini tamamlayip OTO veritabanını, tabloları ve relation ları oluşturuyor. Galeri.war dosyasını da Tomcat'in webapps klasörünün altına kopyaliyor. Ve programın kısayolunu da kullanıcının masaüstüne kopyaladıktan sonra kurulumu tamamlanmış oluyor.

Veritabanını oluşturan PostgreSQL komutları sırasıyla şöyle:

OTO veritabanını oluşturan komut :

createdb -W -U postgres OTO

Tabloları ve relation ları oluşturan komut :

psql -W -U postgres -d OTO -f db.sql
- Masaüstündeki programın kısa yolu uygulamayı nasıl başlatıyor ? :
Program aslında bir web uygulaması ve calışması için öncelikle uygulama sunucusu olan Tomcat'in başlatılması gerekiyor. Masaüstündeki programın kısayolu yine bir batch file ın kısayolu. Kullanıcı masaüstündeki program icon'una tıkladığında bir batch file çalıştırılıyor. Bu batch file öncelikle Tomcat i çalıştırıyor ve daha sonra Internet Explorer'ı şu url ile açıyor : http://localhost:8080/Galeri

Bu batch file'da çalışan komutlar şöyle :

start tomcat6

start iexplore "http://localhost:8080/OtoGaleri"

Böylelikle kullanıcı masaüstündeki icon a tıklayarak Tomcat i çalıştırmış oluyor ve daha sonra bir Internet Explorer penceresini karşısında buluyor. Internet Explorer da verilen URL ile açılan pencere, programın giriş ekranı.
Yani şu:Geliştirdiğim bu programı satın almak ve diğer özelliklerini öğrenmek için Galera Yazılım'ın sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
http://www.galera.com.tr/oto-galeri-programi-otomasyonu.html
.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

galeri takip programını nasıl deneyebiliriz

mehmet zengin
mehmetzengin@adaletsigorta.com.tr

bilgi verirseniz sevinirim