12 Haziran 2008 Perşembe

Proje Yönetim Sistemi Otomasyonu

2007-2008 bahar doneminde Yazılım Mühendisliği Laboratuvari dersi kapsaminda gelistirdigim bu proje hakkindaki temel bilgileri bu yazida vermeye calisacagim.

Projenin
- SRS (System Requierement Specification)
- SDD (Software Design Descriptiom) belgeleri ve
- ER diagrami ile
- Veritabani scriptini incelemek isterseniz bana e-mail yoluyla ulaşabilirsiniz. (fatih_batuk [at] yahoo.com)

Gelistirilme Ortami : Eclipse WTP (web tool platform for JEE)
Dil : jsp, java
kütüphaneler
: Struts2, Hibernate
Veritabani : PostGreSql 8.2

Projenin Kısa Tanımı :

Sistem birden çok projenin yürütüldüğü bi firmanın proje ve kaynak yönetimi ihtiyacını karşılayacak biçimde düşünülmüştür. Sistemde projeler, proje modülleri ve alt modüller tanımlıdır. Her proje birden fazla proje modülünden oluşabilir. Her proje modülü de birden fazla alt modülden oluşabilir.

Sistemde proje yöneticiler, takım liderleri ve calışanlar tanımlıdır. Bir projeye ait kaynaklar, o projedeki proje yöneticisi, takım liderleri ve çalışanları ifade etmektedir. Her proje bir proje yöneticisi tarafından yönetilir. Bir proje yönetici birden fazla projeyi yönetebilir.

Sistemde takımlar tanımlıdır. Her takımın bir lideri vardır ve her takım lideri yalnızca bir takıma liderlik edebilir. Bir takımda istenildiği kadar çalışan olabilir.

Sistemde görevler tanımlıdır. Sistemdeki proje alt modüllerine birden fazla görev atanabilir. Bir görev yalnızca bir proje alt modülü için tanımlıdır. Bir görev yalnızca bir takıma aittir. Ve her takıma bir görev verilebilir. Görevlerin başlangıç ve bitiş süreleri vardır.

Sistemde, sistem kullanıcıları için roller tanımlıdır. Her kişinin bir rolü vardır. Sisteme girdiğinde, ait olduğu role ait izin verilen işlemleri gerçekleştirebilmelidir. Yeni roller eklenebilmelidir. Temel roller süper kullanıcı, proje yöneticisi, takım lideri ve çalışan dır.

Proje’de karşılanan temel İşlevlerden bazıları :

  • Sisteme süper kullanıcı tarafından yeni proje yöneticisi, takım lideri ya da çalışan eklenebilir, var olanlar değiştirilebilirö silinebilir.
  • Sisteme süper kullanıcı tarafından yeni projeler, proje modülleri ve alt modüller eklenebilir ve var olanlar değiştirilebilir, silinebilir.
  • Sisteme süper kullanıcı veya proje yöneticisi tarafından yeni görevler ve takımlar eklenebilir ve var olanlar değiştirilebilir, silinebilir.
  • Bir projedeki tüm kaynaklar(işgücü), projedeki takımların yüklendiği görevler ve o takımdaki çalışanlar tüm roller tarafından listelenebilir.
  • Bir modülün tamamlanma oranı ayrılan iş gücüne göre hesaplanarak süper kullanıcı veya proje yöneticisi tarafından raporlanabilir.

Projenin ER Çizeneği (Entity-Relationship Diagram):
Projenin bazı ekran görüntüleri :

1.

2.3.2 yorum:

Tonguç dedi ki...

hazırı vardı ama :)P

http://tinyurl.com/6rcu9x

Fatih Batuk dedi ki...

:> ben linki acamadim ama benimki daha iyidir :p